Internet stał się bardzo dobrym źródłem pozyskiwania dochodu dla tych, którzy są biegli w korzystaniu z istniejących platform różnego rodzaju treści. Jedną z takich miejsc jest YouTube, gdzie można tworzyć, hostować, udostępniać filmy. Ten artykuł pokaże krok po kroku, co należy zrobić, aby zarabiać na tej witrynie.

W jaki sposób odbywa się zarabianie na YouTubie?

Założony 14 lutego 2005 roku w stanie Kalifornia (USA) YouTube odwiedza miesięcznie około 1,5 miliarda internautów (w tym 25 milionów naszych rodaków). Co klasyfikuje ją w gronie najpopularniejszych platform wideo na świecie. Ciekawą opcją serwisu jest możliwość zarabiania za pośrednictwem programu partnerskiego YouTube zwany w skrócie YPP. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, są przestrzegane zasady i normy, jakie nałożył właściciel YT to stabilny dochód można osiągnąć w ciągu pierwszych sześciu miesiącach działania kanału.

Jakie są wymagania techniczne platformy YouTube?

Każdy, kto spełni wymagania, może zostać youtuberem i zarabiać na drugiej najczęściej odwiedzanej stronie internetowej na świecie. Youtuber musi być osobą pełnoletnią lub mieć przynajmniej 13 i posiadać zgodę opiekuna prawnego, musi także posiadać konto Google. Posiadanie konta na platformie Google pozwala na:

 • wgrywanie,

 • oglądanie,

 • udostępnianie,

 • komentowanie treści wideo.

Nieposiadający konta na Google, może w łatwy sposób je utworzyć. Wystarczy odwiedzić internetową stronę YouTube.com i klikając „Zaloguj”, następnie wybrać opcję dotyczącą utworzenia konta Google.

Utwórz kanał na YouTube, będzie on potrzebny

Wejdź na YouTube.com i kliknij przycisk „zaloguj” w prawym górnym rogu strony. Przejdź do ustawień witryny, kliknij ikonę swojego profilu w prawym górnym rogu ekranu i naciśnij „Utwórz kanał”. Jest możliwość utworzenia spersonalizowanego kanału lub utworzenia kanału z nazwą, taką jak przykładowo nazwa Twojej firmy. W tym przykładzie wybierzemy opcję „Użyj nazwy własnej”, która jest zalecana dla małych firm i marek. Nadaj nazwę swojemu kanałowi: wymyśl nazwę dla swojego kanału YouTube.

Podczas tworzenia nowej nazwy kanału tworzysz również nowe konto Google z ustawieniami i historią YouTube. To konto będzie zagnieżdżone w głównym koncie Google w pełni zarządzane przy pomocy panela Google. Może użyć tego nowego konta, aby polubić i skomentować inne filmy, a także dołączyć do YouTube jako własna marka, co jest bardzo przydatną funkcją dla posiadaczy firm. Po wykonaniu tego kroku zostaną przedstawione opcje dalszego dostosowywania z kanałem. Następnie należy ustawić opcje:

 • Zdjęcie profilowe,

 • opis dla kanału,

 • link do swojej stron — może to być linki do prywatnej www lub bloga.

W tej chwili został stworzony nowy kanał na YouTube. W panelu kanału należy kliknąć „Dostosuj kanał” i wprowadź informacje, które pomogą zoptymalizować kanał.

Kanał na YouTube gotowy, co dalej?

Jeśli konto jest już prawidłowo skonfigurowane, można przejść do kolejnego etapu przygotowania konta/kanału do zarabiania. Platforma YT, która jest zarządzana przez globalnego giganta z doliny krzemowej, płaci za 1000 wyświetleń. Stawki ustalone są według kraju. Aby kanał mógł zarabiać, muszą być spełnione określone przez YouTube warunki:

 • Przynajmniej 4000 godzin YouTube opublikowanych przez rok lub 10 milionów wyświetleń YouTube Shorts przez 90 dni.

 • Minimum 1000 subskrybentów na kanale.

 • Aktywne konto Google Adsense — Jeśli chcesz zarabiań na tej witrynie, YouTube potrzebuje sposobu, aby zapłacić.

 • Należy przestrzegać wszystkich zasad i polityki YouTube.

Kanał, który ubiega się o status partnera YouTube, przejdzie proces weryfikacji. Pracownik sprawdzi, czy kanał spełnia minimalne wymagania. Proces weryfikacji może trwać od kilku dni do nawet miesiąca — przeprowadzany jest przez człowieka, a nie bota. Co bardzo ważne, kanał nie może łamać regulaminu serwisu.

Po całkowitym zatwierdzeniu czterech powyższych wymagań kanał otrzymuje akceptacje. Od tej chwili można rozpocząć proces zarabiania na platformie YouTube. Założenie i podstawowa konfiguracja konta na YouTubie odbywa się intuicyjne w bardzo prosty sposób. Tworzenie wartościowego content wideo i przeciągnięcie użytkowników do łatwych czynności już nie należy.

Zarabianie na YouTube polega na tym, że twórca konta publikuje treści wideo na platformie i generuje z nich przychody. Istnieją różne sposoby na to, jak można zarobić na YouTube, a niektóre z nich to:

 1. Reklamy – twórca konta może umieścić reklamy w swoich filmach i otrzymywać prowizję za każde wyświetlenie lub kliknięcie reklamy. Aby to zrobić, musi on zarejestrować swoje konto w programie partnerskim YouTube i spełnić wymagania, takie jak minimalna liczba subskrypcji i wyświetleń.

 2. Sponsorowane treści – twórca konta może uzyskać sponsorów, którzy będą płacić mu za stworzenie i opublikowanie filmu reklamującego ich produkt lub usługę.

 3. Sprzedaż produktów lub usług – jeśli twórca konta ma swoją markę lub oferuje jakieś produkty lub usługi, to może je promować i sprzedawać na swoim kanale.

 4. Patronat – twórca konta może uzyskać wsparcie finansowe od swoich fanów poprzez platformy takie jak Patreon.

Ile można zarobić na YouTube zależy od wielu czynników, takich jak zaangażowanie, liczba wyświetleń, rodzaj treści i reklam, a także to jaka grupa odbiorców nas ogląda. W Polsce zarobki na YouTube są zwykle niższe niż w USA czy w Wielkiej Brytanii, ale i tak mogą być bardzo atrakcyjne, jeśli twórca ma dużą i zaangażowaną publiczność. Należy jednak pamiętać, iż w naszym kraju zarobki te nie są współmierne do zasięgów jakie generują najpopularniejsi twórcy, dlatego wielu z nich decyduje się na współprace sponsorowane, czy dotacje od widzów np. na streamach na żywo.

Czy trzeba posiadać działalność gospodarczą?

Tak, aby legalnie zarabiać na YouTube, twórca konta musi posiadać działalność gospodarczą lub być zatrudniony przez firmę, która będzie płacić mu za działalność na platformie. W przypadku polskich twórców kont na YouTube, najczęściej zakładają oni jednoosobową działalność gospodarczą (jednoosobową firmę), co pozwala im na legalne opodatkowanie zarobków z YouTube. Należy również pamiętać, że wypłaty prosto z Google są realizowane w Dolarach (USD). Tajemnicą poliszynela jest fakt, że youtuberzy są zadowoleni z wysokich kursów dolara.

Kiedy można zarobić najwięcej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy najwięcej zarabia się na YouTube, ponieważ to zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj treści, liczba subskrybentów i wyświetleń, a także poziom zaangażowania widzów. Możemy jednak zdradzić, że w okresie świątecznym youtuberzy notują najlepsze przeliczniki za 1000 wyświetleń. Ma to związek z okresem świątecznym, w którym reklamodawcy zwiększają budżet na reklamę swoich produktów i usług. Przekłada się to również na wzmożone zainteresowanie reklamodawców promowaniem ich usług bezpośrednio przez kontakt z twórcą na tej platformie. Trzeba więc zauważyć, że zyski z reklam na YouTube mogą być zmiennymi i niepewnymi, ponieważ zależą od wielu czynników, takich jak reklamodawcy, poziom zaangażowania widzów, a nawet od polityki platformy. Dlatego nie powinno się oczekiwać, że każdy miesiąc będzie taki sam pod względem zarobków. Zarobki na YouTube są też zależne od ogólnych trendów na platformie, takich jak popularność konkretnej kategorii treści, ale także od sezonowości, czyli tego, co jest popularne w danym okresie.

Zarobienie godziwych pieniędzy może być nie lada wyzwaniem. Zostanie youtuberem w dzisiejszych czasach wymaga wiele szczęścia, nakładów pieniężnych na sam początek działalności oraz pomysłu. Czasy gdzie wystarczył mikrofon z marketu i kamerka internetowa już minęły, dlatego wiele osób coraz częściej spogląda na rynek streamingowy z uwagi na dużo niższy próg wejścia. Niezastąpionym okaże się również pomysłowość i charyzma samego twórcy. Zostanie youtuberem wymaga wielu wyrzeczeń, ale jeśli nam się uda po wielu miesiącach lub lat ciężkich zmagań na pewno będziemy z tego tytułu zadowoleni.